Kommande tävlingar

Tävlingsprogram BPS & FOK

DagDatumTidTävlingAnsvarig
torsdag     27 jun     16:30     Nationell helmatch     Åke Nordin    
lördag     27 jul     09:00     Fripistol 3:4 BM     Hartwig Krüger    
lördag     27 jul     12:00     Springskytte KrT 1:1     Joe Furborg    
måndag     29 jul     18:00     Precision ABC KrT 3:5, KM+BM C     Jonas Proohf    
torsdag     01 aug     16:30     Militär snabbmatch KrT 4:5 KM+BM R     Tomas Ånhed    
måndag     12 aug     18:00     HJ KrT 3:3     Christian Mohr    
torsdag     15 aug     16:30     Standardpistol 2:3 BM     Kjell Andersson    
lördag     17 aug     09:00     Fripistol 4:4 KM     Hartwig Krüger    
måndag     19 aug     18:00     Precision ABC KrT 4:5 KM+BM A     Jonas Proohf    
torsdag     22 aug     16:30     Militär snabbmatch KrT 5:5 KM+BM A     Tomas Ånhed    
söndag     25 aug     09:00     IPSC Västsvenska cupen MM (föranmälan)     Allan Bergman    
torsdag     29 aug     16:30     Standardpistol 3:3 KM     Kjell Andersson    
torsdag     05 sep     16:30     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
lördag     07 sep     09:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
söndag     08 sep     09:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
måndag     09 sep     18:00     Precision ABC KrT 5:5 KM+BM B     Jonas Proohf    
torsdag     12 sep     17:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
lördag     14 sep     09:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
torsdag     19 sep     17:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
lördag     21 sep     09:00     Fältskjutning KrT 3:3 KM R, BM B     Joe Furborg    
söndag     22 sep     09:00     Gevärfält 3:3     Patrik Hållpås    
söndag     22 sep     11:00     Korthållsgevär 3:3     Klas Ernbert    
lördag     28 sep     09:00     Magnumprecision KrT 4:4     Michael Petersson    
lördag     09 nov     09:00     Svartkrut Banskjutning     Stanley Andersson    


Tävlingar som startar vardagkväll 16:30 har två starter. Andra starten kl 18:00.

Med undantag för Hemortens är våra tävlingar öppna för alla skyttar oavsett föreningstillhörighet.