Kommande tävlingar

Tävlingsprogram BPS & FOK

DagDatumTidTävlingAnsvarig
torsdag     29 feb     18:00     Luftpistol KM     Christos Lappas    
torsdag     07 mar     18:00     Luftpistol     Christos Lappas    
söndag     10 mar     09:00     Vinterfält 2:2 (föranmälan)     Tomas Ånhed    
torsdag     14 mar     18:00     Luftpistol BM     Christos Lappas    
söndag     17 mar     09:00     Vintermagnum 3:3     Lennart Wennberg    
lördag     23 mar     09:00     Gevärfält 1:3     Patrik Hållpås    
lördag     23 mar     11:00     Korthållsgevär 1:3     Klas Ernbert    
torsdag     28 mar     18:00     Snabbskjutning C, KrT, KM     Tomas Ånhed    
måndag     08 apr     18:00     HJ KrT 1:3     Christian Mohr    
lördag     13 apr     09:00     Magnumprecision KrT 1:4     Michael Petersson    
måndag     15 apr     18:00     Precision ABC KrT 1:5     Jonas Proohf    
torsdag     18 apr     16:30     Militär snabbmatch KrT 1:5     Tomas Ånhed    
torsdag     25 apr     16:30     Grov-/Sportpistol 1:3, KM Grov     Esko Nyysti    
lördag     27 apr     09:00     Gevärfält 2:3     Patrik Hållpås    
lördag     27 apr     11:00     Korthållsgevär 2:3     Klas Ernbert    
torsdag     02 maj     16:30     Hemortens, Precision ABC (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
torsdag     09 maj     09:00     Knallen, Nat. Precision (föranmälan)     Hartwig Krüger    
lördag     11 maj     09:00     Fältskjutning KrT 1:3 KM C, BM A     Joe Furborg    
söndag     12 maj     09:00     Hemortens, Precision C (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
måndag     13 maj     18:00     HJ KrT 2:3, KrM     Christian Mohr    
torsdag     16 maj     16:30     Militär snabbmatch KrT 2:5, KM+BM B     Tomas Ånhed    
lördag     18 maj     09:00     Fripistol 1:4     Hartwig Krüger    
måndag     20 maj     18:00     Snabbpistol KM/BM     Joe Furborg    
torsdag     23 maj     16:30     Standardpistol 1:3     Kjell Andersson    
lördag     25 maj     09:00     Magnumprecision KrT 2:4     Michael Petersson    
söndag     26 maj     09:00     Hemortens, Precision ABC (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
måndag     27 maj     16:30     Hemortens, Precision ABC (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
torsdag     30 maj     16:30     Grov-/Sportpistol 2:5     Esko Nyysti    
torsdag     06 jun     16:30     Militär snabbmatch KrT 3:5, KM+BM C     Tomas Ånhed    
söndag     09 jun     09:00     Fripistol 2:4     Hartwig Krüger    
torsdag     13 jun     16:30     Grov-/Sportpistol 3:3, KM Sport     Esko Nyysti    
lördag     15 jun     09:00     Magnumprecision KrT 3:4     Michael Petersson    
söndag     16 jun     09:00     Precision ABC KrT 2:5, Älvsborgsserien     Jonas Proohf    
torsdag     27 jun     16:30     Nationell helmatch     Åke Nordin    
lördag     29 jun     09:00     Fältskjutning KrT 2:3, KM B, BM R     Joe Furborg    
lördag     27 jul     09:00     Springskytte KrT 1:1     Joe Furborg    
lördag     27 jul     09:00     Fripistol 3:4 BM     Hartwig Krüger    
måndag     29 jul     18:00     Precision ABC KrT 3:5, KM+BM C     Jonas Proohf    
torsdag     01 aug     16:30     Militär snabbmatch KrT 4:5 KM+BM R     Tomas Ånhed    
måndag     12 aug     18:00     HJ KrT 3:3     Christian Mohr    
torsdag     15 aug     16:30     Standardpistol 2:3 BM     Kjell Andersson    
lördag     17 aug     09:00     Fripistol 4:4 KM     Hartwig Krüger    
måndag     19 aug     18:00     Precision ABC KrT 4:5 KM+BM A     Jonas Proohf    
torsdag     22 aug     16:30     Militär snabbmatch KrT 5:5 KM+BM A     Tomas Ånhed    
söndag     25 aug     09:00     IPSC Västsvenska cupen MM (föranmälan)     Allan Bergman    
torsdag     29 aug     16:30     Standardpistol 3:3 KM     Kjell Andersson    
torsdag     05 sep     16:30     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
lördag     07 sep     09:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
söndag     08 sep     09:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
måndag     09 sep     18:00     Precision ABC KrT 5:5 KM+BM B     Jonas Proohf    
torsdag     12 sep     17:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
lördag     14 sep     09:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
torsdag     19 sep     17:00     Hemortens, Militär snabbmatch (Föranmälan)     Tomas Ånhed    
lördag     21 sep     09:00     Fältskjutning KrT 3:3 KM R, BM B     Joe Furborg    
söndag     22 sep     09:00     Gevärfält 3:3     Patrik Hållpås    
söndag     22 sep     11:00     Korthållsgevär 3:3     Klas Ernbert    
lördag     28 sep     09:00     Magnumprecision KrT 4:4     Michael Petersson    
lördag     09 nov     09:00     Svartkrut Banskjutning     Stanley Andersson    


Tävlingar som startar vardagkväll 16:30 har två starter. Andra starten kl 18:00.

Med undantag för Hemortens är våra tävlingar öppna för alla skyttar oavsett föreningstillhörighet.